Arrow down Search Shopping cart Link arrow right facebook linkedin facebook messenger mail minus plus Information Location Calendar Home Ticket
  • Beskrivelse
  • Praktisk info
  • Lokation

🔥 Hvem er jeg som mand - i livet, mål, arbejde og i forhold til mine romantiske relationer?
🔥 Hvordan tager jeg førerskab i mit liv?
🔥 Hvordan bruger jeg min seksuelle kraft aktivt og konstruktivt?

Dette 5-timers kursus er for dig, der vil stå stærkere i din maskulinitet og føle dig mere selvsikker – både som individ og i dine relationer.
I en tid, hvor det at være mand bliver sat under lup, kan det føles udfordrende at finde en balance mellem at stå stærkt i sin maskulinitet og samtidig navigere i de krav og forventninger, samfundet stiller. Mange mænd oplever at miste forbindelsen til deres maskuline essens, fordi de ikke ønsker at træde forkert eller krænke nogen – men maskulinitet handler ikke om magt eller dominans, det handler om at stå stærkt i sig selv og turde stå der med alle følelserne og kompleksiteten.

Dette kursus giver dig redskaberne til at genfinde den styrke, der allerede er i dig, så du kan møde livet og dine relationer med selvsikkerhed. Du får værktøjer til at forstå din maskulinitet og gøre brug af den på en konstruktiv og autentisk måde. 

Hvad du vil lære:
✅ Forstå din maskuline energi – og hvordan du bruger den til din fordel.
✅ Bliv selvsikker i dine relationer – hvad vil du have, og hvordan beder du om det?
✅ Hvad betyder sex for dig  – og hvordan beder du om det, du gerne vil have?
✅ Genfind din essens som mand – så du står stærkt i dig selv, uanset livssituation.
✅ Brug kroppen som redskab – få indsigt i, hvordan du med kroppen kan kommunikere.
✅ Flirt og tiltrækning – Lær at flirte uden at skulle overpræstere

Hvad du kan forvente:
🔹Gennem viden, refleksionsøvelser og samtaler med de andre deltagere bliver klogere på din egen styrke, så du kan integrere den i dit liv. 
🔹Du bliver ikke blot klogere på maskulinitet, du vil også blive klogere på kvinder og hvorfor det er så svært for os, at rumme jeres maskulinitet. 

Din facilitator: 

Mit navn er Patricia Jiménez, og jeg er sexolog og parterapeut. I mit daglige arbejde taler jeg med både singler og par – mænd såvel som kvinder – og et gennemgående tema hos mange mænd er en indre forvirring, høje forventninger og en usikkerhed omkring, hvem de egentlig er, og hvordan de kan træde ind i den mand, de ønsker at være – uden at overskride andres grænser.

Det viser sig både i parforhold, men særligt i datinglivet og det seksuelle rum.

Derfor har jeg skabt dette intensive endagskursus, hvor du får mulighed for at fordybe dig i, hvad det vil sige at være mand for netop dig – og hvordan du kan bringe den mand i spil i dit liv og i mødet med kvinder.

📅 Dato: 25. maj
Tid: 10.00 – 15.00
📍 Sted: Holbergsgade 26, 1. tv.
👥 Begrænset antal pladser – kun 10 deltagere

Har du spørgsmål? Skriv til mig på: patriciajimeneznedergaard@gmail.com
Eller læs mere på min hjemmeside: Forside | Patricia Jiménez

📅 Dato: 25 maj
⏰ Tid: 10-15
📍 Sted: Holbergsgade 26, 1 tv.
👥 Kun 10 pladser 

KBH terapeuterne
Holbergsgade 26, 1057 kbh k