Privatfoto: Rasmus Kragh
Rasmus Kragh er vinderen af Alene i Vildmarken 2026.
Han beskriver sit foredrag sådan:
Efter 63 dage alene i den finske vildmark, stod jeg tilbage som vinder – og ny rekordholder – af Alene i Vildmarken.
Men der er meget af historien, der aldrig kom med på TV.
Hvad skete der egentlig mellem dag 40 og dag 63 – og i alle de timer og dage der aldrig fandt vej til skærmen?
Hvordan var det at blive hentet af mine kære?
Hvilken strategi og tilgang blev afgørende for mig?
63 dage bliver til få timers fjernsyn. Der er så utrolig meget, I ikke har set. Historier og sammenhænge, I ikke har hørt. De små og store beslutninger. Jagten på mad. Tingene der lykkedes. Vedholdenheden. Kreativiteten. Det smukke. Det der gik galt. Hverdagen. Natursynet. Tankerne. Og den rejse, der langsomt ændrede mig undervejs.
For hvad sker der når hverdagens støj forsvinder, og man står tilbage med sig selv?
Hør mig fortælle hvorfor vildmarken blev det smukkeste af mine mange eventyr.
En aften med eventyr, alvor og latter
Du får blandt andet:
- Historier og øjeblikke fra den finske vildmark, som aldrig kom med i programmet.
- Et ærligt indblik i hverdagen med sult, kulde og jagten på mad – og de særlige vaner og samtaler med sig selv, der opstår, når man lever helt alene.
- Baggrunden for nogle af de situationer, seerne oplevede på skærmen – og de valg og beslutninger, kameraet ikke altid kunne forklare.
- Fortællingen om, hvorfor dette eventyr blev så anderledes end Everest og Sydpolen.
- Nye perspektiver på hvad der kan ske, når vi slukker for støjen og begynder at lytte til os selv.
Måske har du fulgt Alene i Vildmarken på DR og gerne vil tættere på oplevelsen og mennesket bag.
Måske er du bare nysgerrig på, hvad der sker med os, når hverdagen forsvinder, stilheden tager over, og vi står tilbage med os selv.
Du behøver ikke have set programmet for at få noget med hjem.
Kom med bag kameraet og tilbage til den finske vildmark, til en personlig aften om eventyret, stilheden og vejen fra at overleve til at leve.