Arrow down Search Shopping cart Link arrow right facebook linkedin facebook messenger mail minus plus Information Location Calendar Home Ticket
  • Beskrivelse
  • Praktisk info
  • Lokation
Det stedsspecifikke værk ONNOMA, skrevet og spillet af The Three Body Problem og Elvira Skovsang, uropføres i Brønshøj Vandtårn.
 

ONNOMA er et værk og en hyldest til tidslighed som både grundlag og problem for vores eksistens. I vandtårnets særprægede, cirkulære arkitektur hersker en spirituel højtidelighed i samspil med de brutale betonsøjler, der emmer af dunkel, fabriksagtig funktionalitet. Blot at opholde sig i rummet vækker en stærk ærefrygt og melankoli over mennesket som væsen og som idé. The Three Body Problem har i arbejdet med disse iagttagelser set sommerfuglens livscyklus som en nøglefortælling. Med æg-larve-chrysalis-sværmer som udviklingsmodel indkapsler musikken følelsen af tid som noget organisk, mekanisk, vildt og gruopvækkende. Undertiden oplever mange af os tiden som værende gået i stå, gående i ring og drønende hurtigere frem end nogensinde hidtil. ONNOMA bliver en mulighed for at levendegøre denne krybende uhåndgribelige og dybt fascinerende fornemmelse i en fælles musikalsk meditation.

 

Medvirkende: 

Martine Bak Toldam - syntesizers

Jon Askjær Jørgensen - trompet/flygelhorn/baritonhorn

Lasse Damsgaard Andersen - saxofoner/klarinet

Elvira Skovsang - sang

Elsebeth Schultz - visuals

 

Koncerten starter kl. 16. 

OBS. tag varmt tøj på, da vandtårnet er koldt. Koncerten varer ca. en time. 

Dele af koncerten filmes og udgives offentligt. 

 

Koncerten starter kl. 16.

OBS. tag varmt tøj på, da vandtårnet er koldt. Koncerten varer ca. en time. 

Dele af koncerten filmes og udgives offentligt. 

The Three Body Problem instagram: https://www.instagram.com/the.three.body.problem/

Find information om vandtårnet: https://kulturogfritidn.kk.dk/huse/broenshoej-vandtaarn

Brønshøj Vandtårn
Brønshøjvej 29, 2700 København