Arrow down Search Shopping cart Link arrow right facebook linkedin facebook messenger mail minus plus Information Location Calendar Home Ticket
  • Beskrivelse
  • Praktisk info
  • Lokation

Workshoppen henvender sig til dig, der har lyst til at brodere grøftekantsblomster på din hvide skjorte eller et stykke hvidt bomuldslærred. Den henvender sig til dig, der er begynder og dig, der allerede kan brodere, men trænger til ny inspiration. Men den henvender sig også til dig, der gerne vil fordybe sig nogle timer med frihåndsbroderi med andre tekstilelskende. 

Efter workshoppen har du lært:
At sy mindst 5 forskellige sting
At overføre motiver på faste materialer
En masse om stoflighed og udtryk
At se på blomster med nye øjne, så du kan omdanne dem til sting
Plus alt det løse

Og du er blevet rigere på:
Starten på dit blomsterbroderi
Viden der gør dit parat til andre broderi-projekter
En værktøjskasse fyldt med nye sting og teknikker som du kan bruge på andre designs du får lyst til at lave
Karen Maries udvalgte stingtegninger og tips, på løs ark – lige til broderimappen
At bruge de tilegnede sting på forskellige måder
For ikke at glemme nogle dejlige timer fyldt med inspiration til alt det, du får lyst til at gå hjem og brodere

Du skal medbringe
En hvid skjorte eller noget hvidt bomuldslærred (f.eks. lagenlærred). 
Garn og sytilbehør: DMC Mouliné broderigarn (måske du kender det som Amagergarn) i de farver, du ønsker at brodere med. Tænk på blomster, blade og græsser, når du vælger farver. Evt. andre typer broderigarn. Karen Marie har en ”garnbar”, hvor du kan tilkøbe for 50,- på dagen 
Stramajnåle med spids (Karen Marie har som du kan låne/købe)  
Alm. sytilbehør. Papir og blyant at tegne til skabeloner. 
Lille broderiramme (Karen Marie har nogle, som kan lånes eller købes) 
Evt. lille lysbord/plade, hvis du har en.

Om underviseren:
Karen Marie er uddannet håndarbejdslærer og har igennem mange år arbejdet med undervisning i forskellige sammenhænge. For ca. 5 år siden blev hun selvstændig og driver nu sit eget firma karenmarie.nu. Karen Marie sælger idéer – på mange forskellige måder – det vil sige alt fra designs til magasiner, styling-opgaver, kurser og workshops for børn og voksne i tekstile og beslægtede fag – det være sig eksempelvis efteruddannelse af håndarbejdslærer og inspirationskurser for pædagoger.

Du er velkommen til at kontakte Karen Marie på Mail: kontakt@karenmarie.nu hvis der skulle være tvivlsspørgsmål om materialer eller andet.

Det kræver dags- eller partoutbillet til Masker i Marsken 2025 at deltage i arrangementet.

Lokale 1, Højergaard
Torvet 1, 6280 Højer