Arrow down Search Shopping cart Link arrow right facebook linkedin facebook messenger mail minus plus Information Location Calendar Home Ticket
  • Beskrivelse
  • Praktisk info
  • Lokation

Irsk på dansk. Folkemusik for folket. Skæg og irske ballader.

Drengene er stærkt inspireret af det folkekære band De Gyldne Løver, der fra sidst i 60’erne og frem hittede med oversættelser af the Dubliners’ traditionelle irske folkesange.

De har en forkærlighed for alkohol og utroskab, men søens folk bliver heller ikke glemt, når de præsenterer deres mange fortolkning af sange som: “Hjemmebrænderiet”, “Ved haw’et – ved haw’et” og “Jeg er ikke som de andre”.

De fem gyldne drenge har siden 2003 skabt glæde og grin i hele Danmark med deres versioner af de dansk-irske klassikere.

Dato og tidspunkt: Torsdag 13. november 2025 kl. 20.00.
Dørene åbner: Koncertbaren er åben fra kl. 19.00 for koncertgæster.
Indgang til koncertsalen åbnes 30 min før koncertstart.
Ca. varighed af arrangementet: 2 timer
Bemærk venligst: Unummererede siddepladser
Billettyper: Standard billet - Salen  : 195,- kr. + gebyr (10.-)
                        Billet inkl. Koncertbuffet: 420,- kr. + gebyr (10.-)

Bemærk venligst:
Der er til denne koncert mulighed for tilkøb af billet inkl. vores populære koncertmenu med start præcis kl. 17.45 på Hotel Søparken lige overfor Kulturcenteret. (+ kr. 225.-)

(kan tilkøbes sammen med billetten eller bestilles på tlf. 42 72 65 24 (kl. 9-14) senest 6. november 2025). 

OBS! Ved tilkøb af koncertmenu, kan du forhåndsreservere dine pladser i salen, så maden kan nydes i ro og mag.

Kulturcenter Jammerbugt
Søparken 2, 9440 Aabybro